Mon01222018

وروستی بدلون11:59:55 غ.م.


شاته افغانستان د افغانستان مسايل بېلابېلي ليکني کای آیده: پیروزی کرزی در دور اول انتخابات ریاست جمهوری به سرقت برده شد


کای آیده: پیروزی کرزی در دور اول انتخابات ریاست جمهوری به سرقت برده شد

چارشنبه، 26 سلواغې 1390 | وخت: 12:09

Afghanistanکای آیده نماینده ویژه اسبق ملل متحد برای افغانستان در کتابی در مورد تاثیرگذاری مداخلات خارجی در انتخابات 2009 ریاست جمهوری افغانستان نگاشته است که " اگر به عقب نگاه کنیم، بدون هرگونه شک و تردید میزان مداخلات خارجی در انتخابات، شرم آور و غیر قابل قبول بود."

کای آیده در کتابی تحت نام " جنگ برای رسیدن به قدرت در افغانستان" که اخیراً در مورد دوره ماموریتش در افغانستان به چاپ رسیده، مسائل زیادی را شرح داده است.

وی نوشته است که ادعای رئیس جمهور کرزی مبنی بر اینکه پیروزی او در دور اول انتخابات ریاست جمهوری بخاطر مداخلات خارجی ها به سرقت برده شد، شاید حقیقت داشته باشد. این مداخلات سر آغاز تلاش ها برای نفوذ بر اقدام رئیس جمهور برای تشکیل حکومت آینده شده و نیز برای متقاعد ساختن وی برای پذیرش دور دوم انتخابات بدون در نظر داشت نتیجه دور اول استفاده شد.

کای آیده در مورد میزان مداخلات خارجی در روند انتخابات در فصل مشخصی در رابطه به اینکه چگونه معاون امریکایی اش آقای پیتر گالبریت، انتخابات را به بازی گرفته تا رسوائی که منجر به برکناری اش ازجانب سرمنشی ملل متحد از پست اش شد، به جزئیات نوشته است.

موصوف به یاد آوری از جلسه ای که در غیاب وی توسط آقای گالبریت در دفتر نمایندگی ملل متحد در کابل ترتیب شده بود، می نویسد: "  گالبریت ملاقاتی را با مسئولین کمیسیون مستقل انتخابات و وزرای افغانستان در زمانی که من به رخصتی رفته بودم برگزار کرد  تا آنها را وادار نماید که پیشنهاد موصوف را در رابطه به کاهش مراکز رای دهی از 7000 به 5800 بپذیرند. وی قبلاً هیچگاهی این موضوع را با من در میان نگذاشته بود و همچنان فشار زیادی را بالای وزرای افغان وارد کرد که پیشنهاد موصوف را فوراً بپذیرند."

کای آیده در ادامه نوشته است" کاهش مراکز رای دهی به این معنی بود که تعداد زیادی رای دهنده گان از استعمال رای و حق اشتراک شان در انتخابات محروم میشدند. اکثریت این رای دهنده گان در مناطق نا امن جنوب و شرق و بزرگترین قشر نژادی یعنی پشتونها و طرفداران عمده کرزی محسوب میشدند. اگر پیشنهاد گالبریت برای کاهش مراکز رای دهی پذیرفته می شد، بیشتر از یک میلیون رای دهنده از حق شان محروم میشدند. این پیشنهاد به ضرر یک کاندید مشخص یعنی کرزی و به منفعت دیگران تمام می شد."

آقای آیده در مورد اینکه ورود آقای ریچارد هالبروک نماینده ایالات متحده امریکا برای افغانستان و پاکستان قبل از روز انتخابات چگونه وضعیت را وخیم تر ساخت، می نویسد که آقای هالبروک با آمدن در آستانه انتخابات به کابل هدف مشخصی را دنبال میکرد." در ملاقاتی که با اشتراک هالبروک داشتیم، برخورد آقای گالبریت با هالبروک نزدیکتر از آنچه بود که با دیگران و ملل متحد محسوس میشد."

کای ایده می نگارد: هدف اصلی هالبروک این بود که کرزی را نگذارد تا خود را برنده انتخابات اعلام کند. هالبروک تاکید داشت که ما باید برای رفع تخلفات انتخاباتی، بر نیاز رفتن به دور دوم اصرار کنیم.  برایش گفتم که من فکر میکنم این پیشنهاد ناممکن و غیر عملی است.

کای آیده می افزاید که من برای هالبروک خاطرنشان ساختم در صورتیکه چندین هفته نیاز است تا نتایج انتخابات معلوم گردد، چگونه از کرزی بخواهیم که دور دوم انتخابات را بپذیرد در حالیکه هنوز نتیجه دور اول را نمی دانیم؟!

کای آیده می نویسد که هالبروک همان روز با کرزی قرار ملاقات داشت و من به وی هوشدار دادم تا این پیشنهاد را به رئیس جمهور مطرح نکند. آقای آیده همچنان می نویسد که آقای آیکن بیری سفیر امریکا در افغانستان نیز در جریان این صحبت ها حضور داشت، اما هیچ گونه اظهار نظری نکرد.

وی گفت که با وجود مشوره اش برای خودداری از مطرح کردن این پیشنهاد به رئیس جمهور، هالبروک گفت که میداند با کرزی چه کند!!

وقتی بحث های ما به پایان رسید، هالبروک کنفرانس تیلیفونی را با اعضای گروپ نماینده گان خاص کشور ها برای افغانستان و پاکستان برقرار کرد و در مورد پیشنهادش با آنها صحبت کرد. هالبروک به ارگ نزد رئیس جمهور رفت. کرزی خشمگین بود و باید هم میبود، چرا وی باید در مورد دور دوم انتخابات صحبت میکرد؟

کرزی این پیشنهاد را مثال دیگری از تلاش های بین المللی به رهبری هالبروک برای ربودن پیروزی او در انتخابات می پنداشت.

آقای کای آیده این را جالب خوانده گفت که در پیام های افشا شده از سوی ویکی لیکس هیچگونه اشاره ای به همان دیدار های هالبروک نشده بود." در گزارشات افشا شده در مورد ملاقات های متعدد هالبروک موضوع پیشنهاد وی به رئیس جمهور حذف شده بود، گویا این موضوع جنجال بر انگیز اصلاً در دیدار ها مطرح نگردیده بود."

کای آیده همچنان در مورد دیدارش با رئیس جمهور در رابطه به نتایج مقدماتی انتخابات نوشته است در جریان ملاقاتی که پس از انتخابات با رئیس جمهور داشت به وی گفت پیش بینی او اینست که کرزی بیشتر از پنجاه در صد آرای را که برای پیروزی در دور اول انتخابات نیاز می باشد، بدست آورده است.

آقای آیده می نویسد که: " ما وقت و انرژی خود را بیشتر صرف رسیدگی به تقلب و تخلفات در انتخابات نمودیم  و این کار باید انجام میشد. ولی، ما و رسانه های بین المللی به ادعای کرزی مبنی بر مداخلات خارجی در امور انتخابات کمتر توجه کردیم."

نماینده ویژه اسبق ملل متحد در پایان یاداشت خود در مورد انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در کتاب اش خاطر نشان کرده است که رئیس جمهور کرزی ادعا کرده بود که پیروزی در دور اول انتخابات را از وی دزدیدند. آیا این ادعای وی درست است؟ در روشنایی آنچه اتفاق افتید و تشریح شد، شاید نتوانم با اطمینان بگویم که حق با او نیست." #

وروستي خبرونه

د موسى كلاولسوالۍ د ټولنيزې شورا رئيس له خپل زوى اولمسي سره ووژل شو

دهلمند ولایت دمطبوعاتي دفتر یوه خبرپاڼه وايي دغه بريد د سه شنبې په ورځ مازديگرد څلوروبجوپه شاوخوا كې...

مصر: اخوان المسلمین له خپلو سيالانو د راي-شمېرنو د منلو غوښتنه وکړه

د اخوان المسلمين ګوند چې د مصر د پارلماني ټاکنو په لومړي پړاو کې يې نږدې ۶۲ په سلو کې څوکۍ خپلې کړې ...

لوګر: په ځانمرګي بريد کې ۷۰ ملکي وګړي ټپيان شوي

نن جمعه د سهار په اتو بجو او دېرشو دقيقو د لوګر ولايت په محمد آغې ولسوالۍ کې د بهرنيو ځواکونو پر مرک...

دوديزه لويه جرګه به سبا په کار پيل وکړي

له پلان سره سم ټاکل شوې دوديزه لويه جرګه سبا د لړم په پنځه ويشتمه د لويي جرګې په خيمه کې په کار پيل ...

کابل: په ځانمرګي بريد کې ۱۳ بهرني سرتېري ووژل شول

نن غرمه مهال د کابل د دارالامان قصر ته څېرمه د بهرنيو ځواکونو پر کاروان يو ځانمرګی بريد ترسره شو. په...

 • د موسى كلاولسوالۍ د ټولنيزې شورا رئيس له خپل زوى اولمسي سره ووژل شو

  چارشنبه, 28 دسمبر 2011
 • مصر: اخوان المسلمین له خپلو سيالانو د راي-شمېرنو د منلو غوښتنه وکړه

  شنبه, 03 دسمبر 2011
 • لوګر: په ځانمرګي بريد کې ۷۰ ملکي وګړي ټپيان شوي

  جمعه, 02 دسمبر 2011
 • دوديزه لويه جرګه به سبا په کار پيل وکړي

  سه شنبه, 15 نومبر 2011
 • کابل: په ځانمرګي بريد کې ۱۳ بهرني سرتېري ووژل شول

  شنبه, 29 اکتوبر 2011